paralotniarstwo

Sport Akrobacja lotnicza należy do tak zwanych sportów lotniczych. Wśród akrobacji lotniczych można wyróżnić akrobację podstawową, średnią oraz pełną. Jest to podział ze względu na stopień trudności danych akrobacji. Dodatkowo akrobacje lotnicze można podzielić ze względu na to przez ile samolotów jest wykonywana. A zatem można wyróżnić akrobacje pojedynczą, którą wykonuje jeden samolot czy szybowiec a także akrobacje grupową, która wykonywana jest przez zespół akrobacji lotniczych. Kolejny podział akrobacji dzieli ją na klasyczną oraz odwróconą. Akrobacja lotnicza klasyczna charakteryzuje się występowaniem w niej przeciążeń dodatnich. Natomiast akrobacja lotnicza odwrócona to taka, w której występują przeciążenia ujemne. Akrobacja lotnicza jest bardzo ciekawym i oryginalnym sportem. Na nią składają się takie szyki jak: schody w lewo lub w prawo, kolumna, ława, klin, grot czy kwadrat. Dodatkowo specjalnymi lotami grupowymi są układy literowe, czyli tak zwane napisy. Jest to bardzo oryginalny pokaz.

Hokej na lodzie jest sportem grupowym charakteryzującym się tym, że rozgrywany jest na lodzie w hali. Zasady gry w hokej są bardzo proste i jednocześnie cała gra nie jest zbytnio skomplikowana. Cieszy się natomiast bardzo dużą popularnością przede wszystkim w Kanadzie, USA, ale także w takich krajach jak Szwecja czy Czechy. Zresztą kolebką hokeja jest właśnie Kanada, gdzie wymyślono tą grę. Jednocześnie to właśnie tam w 1917 roku powstała liga NHL, czyli wspólna liga hokejowa Kanady i USA. Obecnie hokej na lodzie jest sportem olimpijskim i cieszy się dużym powodzeniem w wielu krajach, w tym w Polsce. Cóż więcej można powiedzieć o tym sporcie? Otóż w grze tej każda z drużyn liczy dwudziestu dwóch zawodników, dwudziestu z pola i dwóch bramkarzy. Aby zawodnik mógł wyjść na lód musi być wyposażony w odpowiedni strój. A mianowicie musi posiadać kij, łyżwy a także musi mieć założone odpowiednie ochraniacze. Jest to niezwykle ważne, gdyż sport ten jest dosyć mocno urazowy i nie ma co ryzykować.

Bardzo ciekawą i jednocześnie niezwykle oryginalną konkurencją sportową jest triathlon. Jest to konkurencja, która łączy ze sobą pływanie, kolarstwo oraz bieganie. Już taki wstęp pokazuje, że jest to niezwykle ciężka konkurencja sportowa. A mianowicie każdy zawodnik najpierw płynie, potem jedzie na rowerze a następnie biegnie. Czasy się sumują a dodatkowo do czasu wlicza się także czas potrzebny na przebranie się zawodnika. Pierwsze zawody w triathlonie zostały rozegrane w 1974 roku, natomiast dopiero w 2000 roku dyscyplina ta trafiła do programu igrzysk olimpijskich. Natomiast w Polsce po raz pierwszy zostały zorganizowane zawody triathlonowe w 1984 roku w miejscowości Kiekrz pod Poznaniem. Konkurencja ta została zorganizowana na następującym dystansie : 1,5 kilometra pływania, 50 kilometrów jazdy na rowerze oraz 20 kilometrów biegu. To wszystko jednoznacznie pokazuje, że jest to niezwykle trudna i ciężka konkurencja. I by ją uprawiać należy charakteryzować się dużą siłą a także niezwykle wytrzymałym organizmem.