Piłka nożna

Sport Polski Związek Piłki Nożnej to zagłębie przestępczości. I choć władze się zmieniły, to wciąż mamy tam niezły bałagan. Dowodem na to są liczne zamieszania wywołane przyznawaniem licencji. Na tydzień przed rozpoczęciem rozgrywek Ekstraklasy wciąż nie wiemy, kto w niej zagra. A skoro my nie wiemy, to co mają robić włodarze wielu klubów z "wielkimi aspiracjami"? Inne kraje się już z nas śmieją, nam wstyd... ale PZPN jakoś dalej robi swoje i nie zanosi się na to, by znalazł się w końcu w strukturach Związku ktoś, kto cały ten bałagan by uprzątnął. Na prezesa Latę też raczej nie ma już co liczyć, bo jeśli jedną z pierwszych decyzji prezesa jest wnioskowanie o podwyżkę dla siebie, to chyba wiadomo, jakie będzie podejście do działalności na rzecz polskiego futbolu. A później... przychodzą takie wyniki jak rywalizacja Wisły Kraków w mistrzem Estonii. Oj, długo będziemy pamiętali tę zniewagę i sromotną porażkę. Futbol Amerykański z całą pewnością jest bardzo widowiskowym sportem. Dosłownie każdy przyzna mi co do tej kwestii tak naprawdę rację. A już na pewno każdy, kto kiedykolwiek widział mecz futbolu amerykańskiego. Faktem jest, iż w europie nie jest to jakoś szczególnie popularny sport. Jednakże śmiało można stwierdzić, iż w USA jest to po prostu sport narodowy. A tamtejsza liga NFL jest zdecydowanie najlepszą ligą na świecie. Niewątpliwie więc warto się zainteresować futbolem amerykańskim i poznać zasady owego sportu. Był w całej historii tylko jeden Polak, który zagrał w finale ligi NFL i co więcej wygrał ten finał.

Rugby to jeden z ciekawszych sportów drużynowych na świecie. Nie bez powodu dyscyplina ta będzie miała swój debiut na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, w 2012 roku. Dyscyplina owszem, zadebiutuje, ale nie Polacy. Ci bowiem o tym sporcie wiedza tyle samo, co o stawianiu stupiętrowych wieżowców. Nasza reprezentacja to chłopcy do bicia, a w klubach jest żałośnie źle. Wystarczy za przykład podać szczecińską Kaskadę. W tak dużym mieście nie udaje się nawet zebrać pełnowartościowej jeśli mówić i liczbie zawodników drużyny. Szczecinianie grywają sobie z turniejach siódemek, czyli w turniejach, gdzie mecz trwa dziesięć minut a boisko jest wielkości piaskownicy dla dzieci. Przy tym szczecinianie wysoko zadzierają głowę, bo przecież rugby będzie sportem olimpijskim... a oni znają zasady gry. Dopóki będzie w naszym kraju takie podejście do tej dyscypliny, to na pewno "naszych" na Igrzyskach Olimpijskich z owalna piłka nie zobaczymy.

Taekwondo to styl walki, który powstał w Korei za sprawą generała Choi Hong Hi. Początkowo ten styl służyć miał tylko siłom szybkiego reagowania, specjalnym oddziałom wojskowym i antyterrorystycznym. Szybko jednak taekwondo weszło do codziennego życia obywateli Korei. Z czasem taekwondo stało się sztuka walki znaną na całym świecie. Taekwondo zawitało na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku (jako dyscyplina pokazowa), później w Barcelonie w 1992 roku. Ten sport cieszy się coraz większa popularnością. Co ciekawe - całkiem nieźli swego czasu w tej dyscyplinie byli Polacy. Niekiedy z zwodów rangi mistrzowskiej przywozili kilkanaście medali. Jednak gdy przychodziło do kwalifikacji olimpijskich i walki o medale olimpijskie, to nasi zawodnicy odpadali w przedbiegach nie osiągając żadnego znaczącego sukcesu. Jednym z powodów jest brak systematycznej konfrontacji w postaci chociażby ligi taekwondo w Polsce. Z roku na rok ta dyscyplina traci w naszym kraju na znaczeniu, na popularności zyskuje za to jujutsu.