Kobieca siatkówka

Sport Sporty drużynowe staja się nasza specjalnością. Mamy znakomitych piłkarzy ręcznych, znośnych piłkarzy nożnych, koszykarze powoli dobijają się do bram Europy, a na deser... wspaniałe drużyny siatkarskie. Zarówno mężczyźni jak i kobiety to ekipy należące do ścisłej światowej czołówki. Siatkówka w Polsce staje się coraz bardziej popularna, a tym roku szaleństwo an jej punkcie może osiągnąć swoje apogeum. Wszystko za sprawa Mistrzostw Europy kobiet, które rozegrane zostaną w naszym kraju. Polki jako gospodynie mistrzostw zagrają w I rundzie z Holenderkami, Hiszpankami i Chorwatkami. Zdecydowanym faworytkami są Polki. Nasza drużynę zresztą stawia się w gronie faworytów i oby nasze panie pokazały, że nie na darmo upatruje się w nich tryumfatorki całej imprezy. Nasze siatkarki pierwsze trzy mecze zagrają przed Łódzka publicznością. Inauguracja 25 września, o godzinie 17:00 z Chorwatkami. Nasz typ: Polki zwyciężą bez straty seta. Tak się zacznie ich marsz ku złotu.

Coż to za sport , który nazywa się smocze łodzie? Większość z nas nigdy o nim nie słyszałam. A tymczasem jest to sport wodny, który wywodzi się z południowej Azji a dokładniej z Chin. Jest to sport wodny, w którym to bierze udział maksymalnie dwudziestu dwóch zawodników. Przy czym dwudziestu z nich jest wioślarzami, jeden jest sternikiem a ostatni jest bębniarzem. A teraz po krótce o każdej z tych trzech funkcji. Otóż na każdej ławeczce siedzi po dwóch wioślarzy. Ławki ustawione są twarzą do kierunku płynięcia. Rytm płynięcia całej osadzie narzucają dwaj pierwsi wioślarze, których to nazywa się szlakowymi. Natomiast jeśli chodzi o bębniarza to on siedzi na krzesełku, które to umieszczone jest na dziobie. Przy czym jest on ustawiony tyłem do kierunku płynięcia. A zatem jakie jest jego zadanie? Otóż jest on odpowiedzialny za wybijanie rytmu wiosłowania. Dzięki temu ułatwioną sytuację mają wioślarze, którzy to muszą dostosowywać się do tempa nadawanego przez szlakowych. Natomiast jeśli chodzi o sternika to on ma za zadanie sterować. Robi to on w pozycji stojącej.

Co wiążę się pod nazwą pływania synchronicznego? Otóż ta konkurencja sportowa jest połączeniem pływania, gimnastyki oraz tańca. Już taki wstęp jednoznacznie pokazuje, że jest to niezwykle oryginalna i jednocześnie bardzo ciekawa konkurencja sportowa. Cechą charakterystyczną pływania synchronicznego jest to, że uprawiana jest przede wszystkim przez kobiety a co za tym idzie większości osobom kojarzy się z konkurencją kobiecą. Pływanie synchroniczne odbywa się solo, w duetach, team'ach, czyli zespołach ośmioosobowych a także w kombinacji, czyli zespołach dziesięcioosobowych. Niezależnie o jakim rodzaju pływania synchronicznego mówimy, to zawsze jest ten sam cel. A mianowicie chodzi tutaj o wykonanie zsynchronizowanych z muzyką ćwiczeń w wodzie. Każde zawody z pływania synchronicznego składają się z dwóch części. Pierwszy etap polega na wykonaniu układu technicznego. Natomiast drugi etap polega na przedstawieniu prezentacji, czyli na przedstawieniu układu dowolnego. Podczas tego etapu nie używa się ani okularków, ani czepków.