stroje kolarskie

Bez wątpienia najstarszą i jednocześnie najbardziej popularną odmianą kolarstwa jest kolarstwo szosowe. Kolarstwo szosowe polega na ściganiu się przez zawodników na zwykłych, publicznych drogach. Kolarstwo szosowe jest zarówno dyscypliną sportu, którą uprawia amatorsko grono osób na całym świecie, ale jednocześnie jest to dyscyplina sportowa, którą uprawia zawodowo pewna część osób. Kolarstwo szosowe zawodowe można podzielić na dwa rodzaje. A mianowicie istnieją zawody wieloetapowe jak i jednoetapowe. Wyścigi jednoetapowe, czyli klasyczne rozgrywane są w ciągu jednego dnia na trasach, które tworzą koło, czyli można wyróżnić tak zwane rundy. Rundy te każdy kolarz musi pokonać kilka a czasami nawet kilkanaście razy. Do najpopularniejszych zawodów jednoetapowych zaliczyć trzeba Paryż-Tours, Mediolan-San Remo czy Paryż-Roubaix. Natomiast jeśli chodzi o zawody wieloetapowe to wśród nich bez wątpienia największą popularnością cieszą się Tour de France, Giro d'Italia, Vuelta a Espana czy Paryż-Nicea. W Polsce bardzo dużą popularnością cieszy się Tour de Pologne.

Któż nie wie o co chodzi w boksie? Trudno znaleźć taką osobę. Oczywiście nie wszyscy znają wszystkie reguły jakie obowiązują w tej konkurencji sportowej, ale każdy wie, że bok polega na tym, że dwóch zawodników walczy ze sobą przy użyciu pięści. Obecnie ta dyscyplina sportu wiążę się z wielkimi imprezami sportowymi sponsorowanymi przez duże firmy. W boksie można wyróżnić ciosy proste, sierpowe i z dołu. Najczęściej stosowane przez bokserów są ciosy proste. Dzieje się tak dlatego, że ciosy te charakteryzują się dużą skutecznością i jednocześnie szybkością. Ciosy sierpowe natomiast są ciosami bocznymi. A zatem trafiają przeciwnika z boku. A jeśli chodzi o ciosy z dołu to one najczęściej wykonywane są ręką ugiętą w łokciu. Jednak ciosy można także podzielić ze względu na to, którą ręką są oddawane. A zatem wówczas, jak łatwo można się domyślić, wyróżnia się ciosy prawe i ciosy lewe. Kolejny podział ciosów klasyfikuje się ze względu na ich zasięg. A zatem można wyróżnić ciosy krótkie oraz ciosy długie.

Jedną ze sztuk walki jest taekwondo. Trzeba pamiętać, że jest to narodowy sport i sztuka walki w Korei. Skąd taka nazwa? Otóż po koreańsku taekwondo to znaczy nic innego jak uderzenie stopą lub nogą, uderzenie pięścią oraz oznacza drogę lub filozofię życia. Taekwondo jest sportem olimpijskim. Po raz pierwszy ta sztuka walki pojawiła się na olimpiadzie w 1988 roku w Seulu. Jednak wówczas była to konkurencja pokazowa. Natomiast już od 2000 roku jest pełnoprawną konkurencją olimpijską. Jak można się domyślić walki taekwondo odbywają się w różnych kategoriach wagowych. U kobiet można wyróżnić kategorie wagowe do czterdziestu dziewięciu, pięćdziesięciu siedmiu oraz sześćdziesięciu siedmiu kilogramów. Natomiast u mężczyzn wyróżnia się takie kategorie wagowe jak: do pięćdziesięciu ośmiu, do sześćdziesięciu ośmiu, do osiemdziesięciu oraz powyżej osiemdziesięciu kilogramów. Aby móc uprawiać ten sport należy znać podstawowe zwroty w języku koreańskim, gdyż komendy i zwroty wypowiadane są w tym właśnie języku.