koszulki kolarskie

Jedną z odmian kolarstwa, jest kolarstwo torowe. Charakteryzuje się ono tym, że zawodnicy uprawiają je na rowerach torowych, przy czym te rowery przypominają rowery szosowe. Rożni je natomiast to, że posiadają dwudziesto-ośmio calowe koła i dodatkowo ich konstrukcja jest bardziej skąpa niż rowerów szosowych. Wyścigi odbywają się na torach, czyli tak zwanych welodromach. Wśród kolarstwa torowego można wyróżnić kilka konkurencji. A mianowicie organizowany jest sprint klasyczny, który to jest oficjalną dyscypliną olimpijską. Istnieją również takie konkurencje jak wyścig na tysiąc metrów, wyścig na pięćset metrów, keirin, wyścigi na dochodzenie a także wyścigi na cztery tysiące metrów drużynowo a także wyścig eliminacyjny, czyli australijski. Najnowszą dyscypliną jest omnium. Polega ona na tym, że każdy zawodnik bierze udział w pięciu konkurencjach takich jak: sprint na dwieście metrów, scratch, wyścig indywidualny na dochodzenie, wyścig punktowy oraz wyścig na tysiąc metrów a dla kobiet na pięćset metrów.

Zapasy, jak łatwo się domyślić, są jednym ze sportów walki. Sport ten polega na wzajemnym zmaganiu się dwóch zawodników. Aby mieć duże szanse w zapasach, to zawodnik powinien się charakteryzować dużą siłą, szybkością a także niezwykle wyśmienitym instynktem. Ten zawodnik, który będzie miał bardziej wykształcone te cechy, bez wątpienia wygra. Zapasy odbywają się na specjalnie przygotowanej macie, bardzo często okrągłej. Cechą charakterystyczną zapasów jest to, że zawsze jeden zawodnik posiada kolor czerwony a drugi niebieski. Zapasy występują w dwóch stylach. A mianowicie można wyróżnić styl wolny oraz styl klasyczny. A zatem czym się różnią te dwa style? Otóż styl klasyczny charakteryzuje się tym, że dozwolone są tylko i wyłącznie chwyty dokonane powyżej pasa przeciwnika. Natomiast w stylu wolnym dozwolone jest również chwytanie swojego przeciwnika za nogi. Do najpopularniejszych polskich zapaśników zaliczyć trzeba Andrzeja Wrońskiego, Andrzeja Suprona czy Ryszarda Wolnego i Włodzimierza Zawadzkiego.

Pięciobój nowoczesny to dyscyplina sportowa, która to zaliczana jest jednocześnie do konkurencji olimpijskich. Pięciobój nowoczesny składa się z kilku konkurencji sportowych. A zatem zalicza się do nich strzelane, szermierkę, pływanie, jazda konna oraz bieg przełajowy. Cóż więcej można powiedzieć o pięcioboju nowoczesnym? Otóż jest to dyscyplina sportowa, w której to Polacy odnosili dosyć duże sukcesy. A mianowicie Janusz Pyciak-Peciak był mistrzem olimpijskim w 1976 roku, natomiast Arkadiusz Skrzypaszek to zdobywca złotego medalu na igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku. Pięciobój nowoczesny jest najbardziej popularny w Szwecji, bardzo wielu zawodników z tego kraju odnosi w tym sporcie znaczące sukcesy. Pewną ciekawostką może być fakt, że to właśnie Szwedzi wprowadzili ten sport na igrzyska i to dzięki nim został tak spopularyzowany. Obecnie szwedzcy zawodnicy nie mają już takiej dominacji w tym sporcie jak było kiedyś. Jednak cały czas znajdują się w światowej czołówce najlepszych zawodników.