Liga światowa

Sport Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja rozgrywek Ligi Światowej. Jak zwykle nie zabraknie w gronie rywalizujących drużyn nie zabraknie polskiej reprezentacji. W tym sezonie pod wodza nowego trenera. Polacy z w tym roku zmierza się: 26 i 28 czerwca z Brazylią (Katowice), 3 i 5 lipca z Wenezuelą (Wrocław) oraz 15 i 18 z Finlandią (Łódź). O ile Finowie i Wenezuelczycy to przeciwnicy, z którymi Wlazły i spółka powinni sobie poradzić bez większych problemów, to mecze z Brazylią nie będą dla naszych siatkarzy spacerkiem. Prawdopodobnie ta drużyna (w rywalizacji Polska - Brazylia), która lepiej wystąpi w bezpośredniej walce awansuje do finału rozgrywek. Niestety Polacy w konfrontacjach z wielka Brazylia nie będą faworytami i choć marzy nam się wielki finał, to jednak będzie o niego bardzo trudno. Jeśli nasza grupę wygra Brazylia, to trzeba będzie liczyć na uśmiech losu i dziką kartę od Światowej Federacji Piłki Siatkowej.

Polo jest to sport, który rozgrywa się na trawiastych kortach. Każdy zawodnik, który bierze udział w grze występuje na koniu. Polo jest to gra zespołowa, każda z drużyn składa się czterech osób. Dodatkowo każdy zawodnik używa do gry długich kijów, czyli tak zwanych malletów. Celem każdej drużyny jest strzelenie bramki za pomocą malleta. Do gry używa się oczywiście piłki. Gra składa się od czterech do ośmiu części, z których każda trwa około siedmiu i pół minuty. Między każdą częścią jest przerwa trwająca około trzech minut. Pozwala to na zmianę konia. A mianowicie średnio każdy zawodnik grający w polo ma na jeden mecz około czterech koni. Pewną ciekawostką w zasadach gry w polo jest to, że po wbiciu piłki do bramki zawodnicy za każdym razem zamieniają się połowami. Cóż jeszcze można powiedzieć o tym sporcie? Otóż jest to dosyć wyczerpujący sport i jednocześnie niezwykle urazowy jeśli chodzi o konie. I dlatego też do tej gry wykorzystuje się głównie konie argentyńskie oraz konie pełnej krwi angielskiej.

Mało kto pewnie wie, że dawniej szermierka nazywana była fechtunkiem. Szermierka jest to dyscyplina olimpijska. Zawodnicy startują zarówno indywidualnie jak i drużynowo. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że szermierka jest dyscypliną sportową, która rozgrywana jest w kilku kategoriach wiekowych. A mianowicie można wyróżnić młodzików, czyli zawodników do trzynastego roku życia, juniorów młodszych, czyli do piętnastego roku życia, kadetów, czyli zawodników do siedemnastego roku życia, juniorów do dwudziestego roku życia oraz seniorów. Konkurencje w szermierce różnią się od siebie ważnym polem trafienia. A mianowicie w szpadzie polem trafienia jest całe ciało, natomiast w szabli jest to tylko górna połowa ciała a we florecie jest to tylko i wyłącznie tułów. Cechą wspólną natomiast tych wszystkich konkurencji szermierczych jest to, że trafienia w nich sygnalizowane są poprzez specjalne urządzenie elektryczne, czyli tak zwany aparat sędziowski. Szermierka jest bardzo popularnym sportem i niezwykle widowiskowym.