Skoki do wody

Efektowne akrobacje w powietrzu przed zanurzeniem się w wodzie.Chyba każdy z nas podczas wakacyjnych pobytów nad wodą próbował skoków do wody. Słyszeliśmy mnóstwo historii o tym, jak niebezpieczne mogą być one dla zdrowia, jeśli skaczemy w miejscu, w którym jest to zabronione lub, jeśli nasze umiejętności są małe. Zapewne też wielu z nas z zapartym tchem oglądało w telewizji popisy skoczków, którzy wykonywali niesamowite akrobacje podczas skoków na przykład mistrzostw czy igrzysk. Patrząc na zawodników nie sposób nie docenić ich odwagi, ponieważ po odbiciu się od trampoliny i wykonaniu szeregu zapierających dech akrobacji i przewrotów w powietrzu, nurkują do wody z ogromną prędkością. Pokusić się można nawet o stwierdzenie, że ta dyscyplina sportu jest jedną z bardziej efektownych dyscyplin, jakie obejrzeć możemy podczas igrzysk. Perfekcja, z jaką skoczkowie oddają skok sprawia, że to malownicze widowisko ma wielu swoich wierny fanów i amatorskich naśladowców. Ważne jednak, aby nasze próby były wykonywane z rozsądkiem, aby nie doszło do tragedii.

Futbol amerykański to jedna z najbardziej znanych dyscyplin sportowych świata. Wszystkie amerykańskie społeczeństwa pasjonują się poczynaniami rywalizacją futbolistów. Tam piłka nożna jest daleko za amerykańską odmianą rugby. Pasją tą zarażają się europejczycy, w tym Polacy. W naszym kraju powstała już liga futbolu amerykańskiego. W I lidze futbolu w Polsce rywalizuje osiem drużyn. W jednej z wrocławskich drużyn gra już nawet zawodowy amerykański futbolista, który na swoim koncie ma występny w profesjonalnej lidze NFL.To wciąż mało popularny, wręcz niszowy sport. Wielu zawodników nie ma, nie ma profesjonalnych szkoleniowców. Nie ma także odpowiedniej infrastruktury. Są za to nowe doświadczenia, nowe emocje i wrażenia związane z dopingowaniem poszczególnych drużyn. Być może za kilkanaście lat doczekamy się nawet pierwszej, europejskiej ligi tego sportu, ligi, która skutecznie będzie rywalizowała poziomem z NFL.

Psi zaprzęg jest to pierwszy ze sportów w którym używa się pomocy zwierząt, chodzi tutaj konkretnie o psy. Psy te nie są byle jakie, ponieważ jest to specjalna rasa do zaprzęgów czyli najczęściej psy haskie więc tylko one są tak wytrzymałe i szybkie by móc się ścigać. W wyścigu takim chodzi o to który pojazd pierwszy pokona daną trasę, w tym celu ćwiczy się dokładnie każde psy tak by były posłuszne i szybkie. Zawody takie odbywają się przede wszystkim na Alasce i tam cieszą się specjalnym powodzeniem. W tym wypadku rolą człowieka jest tylko nadzorowanie wszystkiego ponieważ całą parce wykonują za niego z wierz eta. Musi być ich bardzo dużo ponieważ mają za zadanie udźwignąć nie tylko ciężkie i solidne sanie ale też i powożącego, często jest to wysiłek sięgający nawet dwustu kilogramów. Psy takie muszą się bardzo namęczyć ponieważ oprócz dużego ciężaru męcząca jest jeszcze trasa, często liczy kilka kilometrów i jest zasypana śniegiem. Haskie na szczęście są do tego specjalnie przeszkolone i świetnie się spisują. Sporty zimowe i nie tylko.