Szermierka

Sport Nie ma chyba sportu walki, który nie trafiłby na znaczeniu. Przynajmniej jeśli mówimy o konkurencjach klasycznych, znanych nam od wielu, wielu lat. Tracą zapasy, judo, karate, boks amatorski. Coraz mniej popularne są też sporty szermiercze. Zarówno szpada, szabla jak i floret. Wielcy mistrzowie odchodzą od tego sportu. Tracimy tez naszych znakomitych szermierzy. Jeszcze kilka lat temu nasze drużyny - zarówno męska jak i żeńska - walczyły z powodzeniem podczas zawodów Pucharu Świata, podczas imprez rangi mistrzowskiej i na Igrzyskach Olimpijskich. Dziś w Polacy przestają się liczyć w stawce. Starsi zawodnicy opuścili szeregi kadry, młodzi są zbyt słaby by rywalizować ze światową czołówką tego sportu. Za kulisami mówi się o pijaństwie i korupcji wśród działaczy. Powraca koszmar, który znamy z Polskiego Związku Piłki Nożnej. A szkoda, szermierka to sport nader atrakcyjny i warto pomyśleć o jego ratowaniu. Należałoby jednak postawić tutaj na medialność tej dyscypliny, a relacje z Igrzysk co cztery lata to zdecydowanie zbyt mało.

Futsal przez wiele lat był traktowany jako zabawa. Niewielu piłkarzy decydowało się na poważną grę w piłkę nożną na hali. Zazwyczaj na parkietach prezentowali się piłkarze "trawiaści" i to najczęściej w przerwach rozgrywek. Z roku na rok pozom polskiej Ekstraklasy futsalu się podnosi. Coraz chętniej grają tam dobrzy piłkarze, tacy, którzy zamieniają klasyczny futbol na rzecz hali. Przybywa też samych kibiców.Futsal w Europie jest sportem niezwykle popularnym. Na hali piłkarze w wielu krajach grają przez cały rok, a nie jest to w Polsce bywało - w przerwie zimowej. Co w tym futsalu jest takiego ciekawego? To zupełnie inny sport, niż klasyczny futbol. Tutaj nie można grać zbyt indywidualnie, hala to przede wszystkim ograniczone pole gry. Tutaj trzeba być zespołowym, tylko szybkie i niezwykle celne podania mogą otworzyć drogę do bramki. Zdecydowanie: jest na co popatrzeć, szczególnie na Śląsku i w Małopolsce, tam bowiem mamy najsilniejsze drużyny. Siatkówka jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych sportów drużynowych na dosłownie całym świecie. Nie ma raczej co do tej kwestii tak naprawdę wątpliwości. Trzeba jednak koniecznie nadmienić, iż w wielu krajach siatkówka w ogóle nie istnieje. Takimi krajami są chociażby na przykład kraje afrykańskie. Tam mało kto gra w siatkówkę. W każdym razie z całą pewnością siatkówka jest bardzo dynamicznym i efektownym sportem. Jest to rzecz niemalże oczywista. Tak na dobrą sprawę, to wystarczy tylko i wyłącznie spojrzeć na jakikolwiek mecz siatkówki, aby się przekonać o tym, iż jest to bardzo widowiskowy sport.

Kajak polo to jedna z najbardziej dynamicznych dyscyplin sportowych na świecie. Tam wynik może zmienić się w przeciągu kilku chwil. Do tego sami zawodnicy walczą bardziej niż w rugby, czy innych "siłowych" sportach. Tutaj na przeszkodzie staje nie tylko silny rywal, jego wiosło, kajak, zasady umożliwiające nawet podtapianie, ale i żywioł jakim jest woda. Kajak polo to dyscyplina, która niebawem może zadebiutować podczas Igrzysk Olimpijskich. W Polsce klubów uprawiających te dyscyplinę sportową jest kilkanaście, ale z roku na rok zainteresowanie tym sportem rośnie. Nasz mistrz kraju, UKS MOSW Choszczno to czołowy klub Europy. Podobnie zresztą jak męska reprezentacja, która na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w kanadyjskim Edmonton zajęła bardzo dobre, 5 miejsce. Jeśli ten sport będzie zyskiwał kibiców w takim tempie jak teraz, to już za kilka lat może być prawdziwą sportową furorą w całym kraju.